Ogród warzywny i jego pielęgnacja

Samodzielnie wyhodowane warzywa we własnym ogródku czy na działce są smaczne i zdrowe, a ich uprawa daje ogromną satysfakcję. Jest to również świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu na powietrzu. Aby taki ogródek przyniósł plony, a jego uprawa była czystą przyjemnością musi być on odpowiednio zaplanowany i pielęgnowany.

Zakładanie ogródka warzywnego

Podstawową czynnością przy zakładaniu ogródka warzywnego jest wybór odpowiedniego miejsca oraz rozplanowanie grządek i ścieżek. Ścieżki powinny być odpowiednio szerokie, aby można było się nimi swobodnie poruszać. Wielkość całego ogrodu trzeba dopasować do indywidualnych potrzeb oraz ilości czasu, którą można poświęcić na jego pielęgnację. Warto zastanowić się także, jakie warzywa będą w nim uprawiane. Kolejnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie gleby, aby zasadzone w niej warzywa rosły prawidłowo. Należy ją starannie przekopać i pozbyć się wszelkich chwastów, które się w niej znajdują. Ziemia powinna być dobrze spulchniona, aby woda mogła wniknąć w jej głąb, a nie gromadzić się na jej powierzchni. Warto pomyśleć również o zastosowaniu nawozu, który przyspieszy wzrost roślin. Na tak przygotowaną glebę można wysiać wybrane warzywa.

Pielęgnacja ogródka warzywnego

Odpowiednia pielęgnacja zasadzonych roślin pozwoli cieszyć się obfitymi plonami dobrej jakości. Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie nawodnienie gleby, na której są zasadzone. Sprzymierzeńcem plantatorów są regularne, spokojne opady deszczu, które zapewnią odpowiednie ilości wody. W innym przypadku można podlewać rośliny za pomocą konewki lub węża ogrodowego, najlepiej w godzinach porannych. Bardzo istotne jest również regularne plewienie roślin, aby chwasty nie zabierały im wody i innych składników z gleby. Jeśli warzywa zasadzone zostały wczesną wiosną, a istnieje ryzyko wystąpienia przymrozków, warto zaopatrzyć się w agrowłókninę, którą oferuje sklep ogrodniczy Euro Ogród, która uchroni rośliny przed niskimi temperaturami. Niestety często zdarza się, że warzywa stają się pożywką dla szkodników, takich jak ślimaki i owady. W takiej sytuacji konieczne jest zastosowanie środków ochrony roślin, które będą skuteczne, a zarazem bezpieczne.

Uprawianie ogródka warzywnego daje ogrom satysfakcji, ale wymaga również sporych nakładów pracy. Jeśli ogródek zakładany jest co roku w tym samym miejscu konieczne jest zastosowanie płodozmianu, aby uniknąć wyjałowienia gleby i słabych plonów. Odpowiednie przygotowanie gleby oraz późniejsza pielęgnacja sprawią, że można cieszyć się pysznymi warzywami praktycznie cały rok.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij